Vestiyer

Vestiyer en basit anlatımla ayakkabılar ve mantolar için tasarlanan bir mobilyadır. Kelime Fransızca'dan dilimize girmiş olup halk arasında daha çok ayakkabılık olarak kullanılmaktadır. Ev, ofis, otel, restoran gibi yerlerde kullanılan vestiyer şapka, manto, palto gibi eşyaların asılması için kullanılır. Evlerde vestiyerlerin ayakkabılık bölümü de bulunur. Hem ayakkabıları hem de diğer eşyaları düzenli bir şekilde toplayan önemli bir eşya olan vestiyer özel yaptırılabileceği gibi mobilya mağazalarından da edinilebilir.

Tüm zamanların vazgeçilmez ev eşyası olan vestiyerlerin mekanla uyumlu ve kullanışlı olması model seçimini belirleyen en önemli unsurdur. Vestiyerin sağlam malzemeden üretilmiş olması, mukavemetinin güçlü olması, raf ve vestiyerin diğer bölümlerinin yeterli sayıda ve büyüklükte olması vestiyer modeli belirlemekte dikkat edilecek diğer kıstaslardır. 

Geniş raf bulunan vestiyerlerde daha çok ayakkabı saklayabilirsiniz. Palto ve manto bölümleri ile şapka ve şemsiye gibi eşyalar için ayrılan bölümler ayrı olmalıdır. Böylece ayakkabılığınız karışık ve düzensiz görünmez. Vestiyerin konulacağı alan küçük ise sürgülü modeller tercih edilmelidir. Kapaklı modellere göre daha az yer kaplaması bu modellerin daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır. Renk olarak açık renkleri tercih edebilirsiniz. Genellikle girişte bulunan vestiyerin açık renk olması her zaman daha hoş bir etki yaratır.